Dzień Rowerowy

Na pierwszym planie stoi biały rower, damka z koszem zawieszonym na kierownicy, wypełnionym kolorowymi kwiatami. Rower znajduje się na łące wśród zieleni traw, w oddali widać kwitnące drzewa i krzewy. Niebo jest pogodne.

Choć światowy dzień roweru przypada dopiero w czerwcu, już 19 kwietnia mówi się o Dniu Rowerowym. ONZ podkreśla, że „rower powinien być postrzegany jako środek, który wspiera zrównoważony rozwój, wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży, zapobiega chorobom, promuje zdrowy tryb życia, tolerancję, wzajemne zrozumienie i szacunek oraz ułatwia społeczną integrację i promuje kulturę pokoju. Zachęca również do upowszechnienia używania roweru wśród wszystkich członków społeczeństwa, jako środka wzmacniającego zdrowie fizyczne i psychiczne oraz dobre samopoczucie. Ze względu na liczne zalety rower stał się wiernym przyjacielem człowieka i środowiska. Z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, 13 bezpośrednio powiązanych jest z rowerem. Dotyczy to zwłaszcza Celu 13. mówiącego o pilnej konieczności podejmowania działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom.”
Niezależnie od tego, czy twoim celem jest dbanie o zdrowie, kondycję, odpowiedzialna konsumpcja czy ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i hałasu, jazda na rowerze to zawsze dobry wybór.

Kwiecień to dobry moment, aby wyciągnąć rower z piwnicy, odkurzyć i przygotować go do sezonu, choć są tacy, również pracownicy bursy, dla których sezon nigdy się nie kończy.

Korzystając z okazji promowania ekologicznych rozwiązań transportowych, opiekun sekcji sportowej zachęca do zamiany bilety autobusowego na minuty jazdy na hulajnodze elektrycznej. W Radomiu można korzystać z serwisu Bolt oraz blinkeecity. Oba wymagają dostępu do aplikacji w smartfonie, dlatego warto zarejestrować się i zapoznać z nimi wcześniej. Rower miejski z powodu pandemii na ten moment niestety nie funkcjonuje, ale wszystkich posiadaczy tego cudownego środka transportu, serdecznie zachęcam do codziennej jazdy.

Rozmiar czcionki
Kontrast