21 marca, Światowy Dzień Zespołu Downa

Nadejście wiosny 21 marca to nie jedyna okazja do świętowania. Tego dnia obchodzimy również światowy dzień osób z zespołem Downa. Ty też możesz okazać im swoje wsparcie zakładając dwie krzykliwe skarpetki nie do pary.

W Polsce żyje około 60 tysięcy osób z zespołem Downa. Wielu z nich niejednokrotnie usłyszało obraźliwe „Ty Downie!“

Aby zmieniać społeczne postrzeganie osób z zespołem Downa, właśnie rusza trzecia odsłona kampanii #ZespolKolorowychSkarpetek. To akcja, która została zapoczątkowana marzeniem Moniki z trisomią 21, która zapragnęła zostać gwiazdą internetu. Aby to marzenie spełnić, jej siostra, Kaja Bielawska, połączyła siły kilkudziesięciu osób ze świata marketingu i komunikacji, które zaangażowały się w przeprowadzenie kampanii. Włączyć się w nią może każdy, zakładając w niedzielę (21.03) dwie skarpetki nie do pary. W dobie pandemii szczególnie ważne jest promowanie pozytywnych idei również online, w mediach społecznościowych, dlatego też organizatorzy zachęcają tego dnia do wrzucania zdjęć skarpetek w mediach społecznościowych razem z hashtagiem akcji #ZespolKolorowychSkarpetek.

Dlaczego sposobem na okazanie solidarności stały się krzykliwe skarpetki nie do pary? Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach.

Nieprzypadkowa jest również data, kiedy prowadzona jest kampania. Światowy Dzień Zespołu Downa pod patronatem ONZ jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.(tekst: wadowiceonline)

Zachęcamy do przysyłania Waszych zdjęć, które z przyjemnością dołączymy do galerii. Mail wychowawcybursy3@gmail.com pozostaje do Waszej dyspozycji 😀

Tak prezentują się piękne kolorowe skarpety naszych wychowanek obecnych w bursie. Czekamy na więcej 😀

A tak skarpety naszej sorki 🧦
Rozmiar czcionki
Kontrast