100 urodziny Świętego Jana Pawła II
18 maja 1920 r. urodził się Święty Jan Paweł II, Orędownik Pokoju, największy z Polaków, który zmienił oblicze świata i Kościoła.
Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”
(Jan Paweł II, List do artystów, 1999 r.)
Zachęcamy Was do obejrzenia filmów dokumentalnych: w niedzielę 17.05.2020r o 22:50 w TVP1 „Lubię patrzeć jak wschodzi słońce”, a w poniedziałek o 22:35 w TVP1 „Zmartwychwstanie” oraz wyjątkowego koncertu pt. „Cała Polska śpiewa dla świętego Jana Pawła II”, którego pierwszą część widzowie będą mogli obejrzeć w niedzielę w TVP1 o godz. 17:30, a drugą tego samego dnia o godz. 21:30.
Zumba dla początkujących
Zumba to połączenie tańca i fitnessu. Zumba bowiem łączy taneczne kroki do gorących latynoskich rytmów z ruchem typowym dla treningu fitness.
Kroki zumby dla początkujących
1. Zacznij od marszu w miejscu. Nogi podnoś wysoko, ręce zegnij w łokciach i poruszaj nimi rytmicznie. Na przemian odstawiaj na boki lewą i prawą nogę.
2. Lekko ugnij kolana i przenoś ciężar ciała z lewej strony na prawą, delikatnie przeskakując z nogi na nogę i rytmicznie kręcąc biodrami.
3. Squat – nogi rozstaw szeroko, luźne kolana. Napnij brzuch, zepnij pośladki i rób przysiady w rytm muzyki. Zwróć uwagę na to, aby kolana skierowane były na zewnątrz.
Powyżej opisane zostały tylko podstawowe układy nóg w merengue. Na filmie instruktorka pokazuje też ruchy rąk, które należy dodać do każdego kroku.
Kroki już opanowane? Teraz zatańcz cały układ w szybszym tempie i do muzyki!
Polecamy : wformie24.pl
Zasady zdrowego żywienia
Sekcja higieniczna przypomina o zasadach zdrowego żywienia. Najważniejsze informacje znajdziecie w linku poniżej. https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/podstawowe-zasady-zdrowego-zywienia
Trwa Tydzień Bibliotek
Od 8 do 15 maja w całej Polsce wspólnie świętujemy XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2020! W tym roku jego hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. Mamy nadzieję, że wkrótce państwo będziecie mogli odwiedzić swoją ulubioną bibliotekę. Niestety, na razie nie będzie wolnego dostępu do półek. Warto przed przyjściem do biblioteki zamówić sobie wcześniej konkretne tytuły. Można tego dokonać internetowo albo telefonicznie. Filia 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej podpowiada co warto zarezerwować, co warto przeczytać.
„Cudne manowce” Eweliny Matuszkiewicz to kolejna powieść obyczajowa autorki z akcją toczącą się w Kozienicach.Książka o niezwykłym klimacie. Ciepła, młodzieńcza fabuła. Czterech przyjaciół, Iwo, Olo, Milo i Filip przygotowuje się do matury. Każdy z nich ma już plany na przyszłość. Nie wszyscy jednak mogą sami o niej decydować. Są dorośli, a rodzice te najważniejsze decyzje chcą podejmować za nich. Czy potrafią walczyć o swoje pasje, marzenia, plany? Czy stać ich na odwagę?„Cudne manowce” to prawdziwa przyjemność czytania. Zwłaszcza teraz, w maju. To miesiąc matur. Fabuła przenosi czytelnika myślami do wspomnień. Jednego do tych sprzed kilku lat, innego do tych sprzed kilkunastu, a może i więcej. Daje możliwość zweryfikowania swoich marzeń, planów. Niezwykle cenna jest dla tych, którzy dopiero będą zdawać egzamin dojrzałości. Pomoże utwierdzić się w przekonaniu, że nigdy nie należy się poddawać. Za to warto walczyć o swoje marzenia.
Dbaj o środowisko w czasie epidemii
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii koronawirusa. Zawierają one wskazania m.in. do jakiego kosza wyrzucić i w jaki sposób zabezpieczyć zużyte maseczki ochronne, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.
Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki ochronne?
Jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawa z utylizacją jest prosta. Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek.
Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.
Co zrobić z maseczkami i rękawiczkami, które były używane przez osobę na kwarantannie lub w izolacji w przypadku odpadów, które zostały wytworzone w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby, które:
1. były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2;
2. są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2;
3. mają bezpośredni kontakt z zakażonymi;
4. są chore na COVID-19?
Osoba, która przebywa w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel. W miarę możliwości powinna spryskać worek preparatem wirusobójczym. Worka nie należy zgniatać. Wypełnia się go maksymalnie do ¾ objętości.
Zapełniony i zawiązany worek osoba przebywająca w izolacji wystawia z pomieszczenia, w którym przebywa. Potem osoba, która odpowiada za wynoszenie odpadów, w rękawiczkach wkłada worek z odpadami do drugiego worka i szczelnie go zamyka i oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka. Tak zabezpieczony worek przenosi do miejsca, z którego odpady są odbierane. Wszystkie czynności wykonuje w rękawiczkach, a potem myje i dezynfekuje ręce.
Śmieci z kwarantanny, maseczki, rękawiczki. Co z nimi zrobić?
Odpady produkowane w szpitalach są traktowane jako niebezpieczne. Trafiają do czerwonych worków i są utylizowane przez specjalistyczne zakłady. Zużyte w domach i sklepach rękawiczki i maseczki to z kolei zwykłe odpady komunalne.
Od czasu, gdy noszenie jednorazowych rękawiczek na zakupach w sklepie jest obowiązkowe, a osób – zarówno tych objętych kwarantanną, jak i zakażonych koronawirusem przybywa, pojawia się coraz więcej pytań ws. tego, jak traktować powstałe odpady. Urzędnicy tłumaczą, że obowiązują wytyczne ministerstwa. Zgodnie z nimi zużyte w domach maseczki, czy rękawiczki powinny trafiać do odpadów resztkowych. A odpady produkowane przez szpitale trafiają do specjalnych firm zajmujących się utylizacją.
Czy śmieci produkowane podczas kwarantanny powinny być traktowane inaczej?
Odpady takie jak zużyte maski czy rękawiczki powinny być traktowane jako odpady medyczne. Nie ma pewności czy takie odpady faktycznie nie są skażone wirusem, a ktoś w tym przypadku sprzątnąć to musi. Takie śmieci powinny być wyrzucane w odpowiedni sposób, czyli do czerwonego worka bądź pojemnika. W taki sposób powinno się też segregować odpady w miejscach kwarantanny, nie mówiąc już o odpadach od osób zarażonych, które z jakiegoś powodu nie przebywają w szpitalach.
W przypadku odbioru odpadów z miejsc kwarantanny, czy miejskich śmietników, obowiązują wytyczne Ministra Klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego. Odpady wytworzone przez osoby zdrowe (nawet te w kwarantannie) takie jak: środki zapobiegawcze (maseczki, rękawiczki) stosowane np. w miejscu pracy, komunikacji miejskiej, w trakcie zakupów powinny być wrzucane do pojemnika lub worka na odpady zmieszane (resztkowe), czyli śmietnika w kolorze czarnym. Reszta powinna być segregowana tak, jak dotychczas.
Odpady wytwarzane w miejscach kwarantanny lub izolacji, ze względu na miejsce powstawania oraz na ich skład, także stanowią odpady komunalne.
Worka z odpadami od osób w izolacji nie należy zapełniać powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać. Osoba wynoszącą odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) worek do drugiego worka, zawiązuje go i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru. Oprócz dokładnego zawiązania worka, można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka.
Źródło: https://gis.gov.pl/
Dzień Bibliotekarza
Drodzy Czytelnicy, czas epidemii to wyjątkowo trudny czas dla nas wszystkich. Koronawirus radykalnie zmienił nasze życie. Nasze wysiłki koncentrują się na chronieniu zdrowia własnego i naszych bliskich. Nie zapominamy jednak o Was. Jest nam niezmiernie przykro, że nie możecie korzystać w pełni z naszego księgozbioru, dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie miejsc w sieci, gdzie można znaleźć darmowe książki, e-booki i audiobooki. Miejska Biblioteka w Radomiu informuje również, że planuje otworzyć się ponownie już w przyszłym tygodniu. Natomiast biblioteka bursy czeka na Was, kiedy tylko wrócicie do szkół 🙂 Póki co, opiekunowie biblioteki zachęcają do korzystania z poniższych źródeł:
IBUK Libra – nowoczesna platforma dla edukacji i rozwoju, która zapewnia całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca, tysiące tytułów, największy zbiór publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych. Co już zna pewno wiecie, kody do IIBUK Libry możecie otrzymać telefonicznie w naszej Bibliotece.
Polona.pl – „polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących”.
Lektury.gov.pl – projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.
E-podręczniki.pl – dostępne dla wszystkich darmowe materiały edukacyjne do kształcenia ogólnego, a także przedmiotów zawodowych.
Chmura czytania – jak sami jej twórcy mówią „daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników”.
Wolne Lektury – darmowa biblioteka internetowa zawierająca 5574 tytułów w różnych formatach. Znajduje się tam również kilkaset audiobooków MP3 i Ogg Vorbis. Audiobooki są również dostępne w formacie DAISYdostosowanym do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz osób mających trudności z czytaniem.
Biblioteka otwartej nauki – jest projektem otwierania dostępu do publikacji naukowych z dziedzin nauk humanistycznych.
Polska poezja.pl – audioteka polskiej poezji w wykonaniu znakomitych autorów.
Dostęp do darmowych książek umożliwiają nam również wydawcy: Bookini.pl (2100 pozycji klasyki literatury), Ebook.pl, Publio czy Woblink.
Sekcja kulturalno-rozrywkowa informuje: radomskie muzea wkrótce znów dostępne
W swoim artykule serwis echodnia.eu zachęca do odwiedzania muzeów po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Większość z nich wkrótce wznowi swoją działalność. Z tekstu dowiemy się m.in. o szczegółach dotyczących terminów otwarcia placówek kulturalnych, tematyki wystaw, a także o środkach ostrożności związanych z wizytami zwiedzających. https://echodnia.eu/radomskie/radomskie-muzea-zapraszaja-do-zwiedzania-kiedy-beda-otwarte/ar/c13-14951474
Witajcie sympatycy sekcji sportowej.
W tak trudnym czasie, w którym dominuje nauka i praca siedząca (przed komputerem, telewizorem itd.) bardzo istotne jest wykonywanie ćwiczeń, które poprawią sprawność fizyczną. Należy dodać także, że niska aktywność ruchowa i siedzący tryb życia wpływa niekorzystnie na narząd ruchu i sprawność fizyczną. Dlatego też, codzienne wykonywanie ćwiczeń jest tak istotne.
W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie wykonujcie te ćwiczenia każdego dnia. Zachęcamy do ich codziennego wykonywania, a także zrobienia sobie przerywnika pomiędzy innymi zadaniami szkolnymi.
Jeśli jest to możliwe ćwiczcie przy otwartym oknie lub na zewnątrz oczywiście, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają.
Polecamy poniższy link – każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
https://instytutpsychodietetyki.pl/fit_porada/gimnastyka-w-domu-cwiczenia-i-porady/
Trzymajcie się cieplutko i dbajcie o swoje zdrowie.
Myślmy Ekologicznie: Sekcja Kulturalno-Rozrywkowa poleca
Niedawno obchodzony Międzynarodowy Dzień Ziemi zmusza nas do refleksji i spojrzenia na to jak zmienia się miejsce, w którym żyjemy. Musimy uświadomić sobie, że to od nas zależy jak ten świat będzie wyglądał w niedalekiej przyszłości. Jak uwrażliwić siebie i innych na otaczające nas cuda natury, jak zmienić swoje codzienne nawyki, by nie utracić tego, co może bezpowrotnie przeminąć.
Portal Onet.pl przygotował listę filmów, książek i piosenek, które pomogą odpowiedzieć na powyższe pytania i być może spowodują, że staniemy się bardziej odpowiedzialni za naszą planetę:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/ksiazki-filmy-i-muzyka-na-miedzynarodowy-dzien-ziemi/3geq6rh
Sekcja kulturalno-rozrywkowa zachęca do zapoznania się z podstawami savoir-vivre’u
Drodzy wychowankowie,
opiekun sekcji kulturalno-rozrywkowej – Pani Małgorzata Zagrodnik oraz Pani Katarzyna Tęcza przygotowały dla Was konkurs na temat zasad savoir-vivre’u. Niestety, aktualna sytuacja epidemiologiczna nie daje nam możliwości, aby go teraz dla Was przeprowadzić.
Dlatego zamieszczamy Wam kilka filmików do zaznajomienia się z tym tematem. W internecie znajdziecie ich wiele więcej, zachęcamy więc do samodzielnego zgłębiania tej tematyki.
Poniżej znajdziecie plik z przykładowymi pytaniami, które pomogą Wam się sprawdzić ze znajomości tematu. Na końcu, znajdziecie odpowiedzi.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku UNESCO szczególnie podkreśla, że „Moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją”.
Wieści ze świata czytelnictwa
Znamy już najnowsze wyniki badań czytelnictwa. Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej, w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk a także szeroka dostępność książek – zarówno do kupienia w dyskontach jak i nowości bibliotecznych.
W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).
Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych, wygrywających pod względem popularności – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz.
Sprawę ułatwiają również liczne aplikacje udostępniające e-booki oraz audiobooki. Jako opiekunowie biblioteki cieszymy się z tego wyniku i mamy nadzieję, że również dorzuciliście swoje czytelnicze cegiełki w minionym roku i dokładać będziecie je wciąż.
(dane za: Biblioteka Narodowa, Raport o stanie czytelnictwa w 2019)
Sekcja kulturalno-rozrywkowa rekomenduje:
W czasie pandemii wszyscy zostaliśmy odcięci od realnego kontaktu ze światem kultury. Dla urozmaicenia czasu wolnego wiele instytucji postanowiło udostępnić swoją ofertę w wersji online. Tak uczyniły m.in. muzea, które proponują tzw. spacery wirtualne. Aby odbyć taki spacer po Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie wystarczy pobrać specjalną aplikację VR.
https://www.mnw.art.pl/aktualnosci/aplikacja-vr-wirtualny-spacer-po-galerii-sztuki-sredniowiecznej,344.html
Muzeum Krakowa oferuje taką wizytę bezpośrednio na swojej stronie, m.in. w Pałacu Krzysztofory czy też Rynku Podziemnym.
https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/palac-krzysztofory/wirtualny-spacer-1
https://www.muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny/wirtualny-spacer
Z kolei TVP umożliwiła na swojej stronie darmowy dostęp do ekranizacji wielu lektur szkolnych. Są to zarówno filmy jak i spektakle teatralne, np. Nad Niemnem, Lalka, Inny Świat.
https://vod.tvp.pl/kolekcja/lektury-na-ekranie,47077909
Powyższe sugestie mogą być niewątpliwie ciekawą alternatywą atrakcyjnego spędzenia czasu i uzupełnienia Waszych wiadomości.
„Kto nie nosi, ten roznosi” – kampania
Prośba na dziś: szyjmy maseczki i nośmy je wszyscy kiedy wychodzimy z domu do sklepu, do lekarza, apteki. Nie bądźmy sprzymierzeńcami wirusa. Razem możemy go pokonać. Pomóżcie pokrzyżować mu plany — Nasz plan jest zupełnie inny, pokonać go i przeżyć, i jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Tylko działając razem damy radę.
Przechytrzyj wirusa, noś maseczkę – to przesłanie na dziś.
Przy noszeniu masek należy bezwzględnie pamiętać o przestrzeganiu następujących zasad:
*dbać o higienę rąk — ręce należy zdezynfekować lub umyć przed nałożeniem maski oraz po jej zdjęciu maska powinna zakrywać usta i nos; maska nie zakrywająca nosa nie działa
*założonej maski nie przesuwać, unikać dotykania zewnętrznej powierzchni
*maskę, która przesiąknie należy zmienić zachowując higienę rąk
*maskę należy zdejmować trzymając za troczki/zauszniki unikając dotykania zewnętrznej i wewnętrznej strony maski
*użytą maskę należy traktować jako skażoną wirusem – maski jednorazowe wyrzucić do pojemnika na śmieci, maskę materiałową wyprać w wysokiej temperaturze z dodatkiem detergentu, przechowywać w opakowaniu zabezpieczającym przed kontaktem z nią innych osób, dbać o higienę rąk.
Chwila na relaks
Drodzy wychowankowie,
właśnie zakończyliście okres świąteczny i po kilku dniach odpoczynku wracacie do zajęć domowych, do nauki. Maturzyści już niebawem zmierzą się z jednym z ważniejszych egzaminów. Niektórzy z Was być może czekają już na nowy termin egzaminu na prawo jazdy. W naszym życiu niemal każdego dnia obecny jest stres, w mniejszym lub większym stopniu. Niewielki mobilizuje nas do działania, jednak zbyt wielki – paraliżuje.
Sekcja sportowa podrzuca pomysł na wieczorną relaksację. Wybrałam dla Was niezbyt długi, lecz konkretny podkład do wizualizacji. Łączy się ona z treningiem Jacobsona – prostą metodą polegającą na napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Zachęcam, aby wykonywać go przed spaniem, kiedy możecie wyłączyć już telefony, komputery.
Sekcja higieniczna podpowiada
W związku z nowymi obostrzeniami wprowadzonymi przez Rząd, od 16 kwietnia 2020 r. nie będzie można opuścić domu bez zasłonięcia ust i nosa. Przesyłamy Wam prosty sposobna wykonanie maseczki. By ja wykonać, nie trzeba mieć maszyny do szycia. Jak wykonać maseczkę zobaczcie:
Pamiętajcie tez, ze nie wystarczy zakryć dłonie, żeby ochronić siebie i innych przed zarażeniem. Trzeba umiejętnie ich używać.
Instynktownie ściągamy rękawiczki ochronne tak samo, jak te zimowe. To błąd!
Żeby uniknąć pobrudzenia nadgarstka i przeniesienia zarazków na nasze ciało, musimy zapamiętać te kilka prostych kroków przy ściąganiu rękawiczek. Jak bezpiecznie ściągnąć rękawiczki?
- Ściągamy pierwszą rękawiczkę, chwytając drugą ręką za jej zewnętrzną stronę
- Wywijamy rękawiczkę na zewnątrz
- Wyrzucamy rękawiczkę albo zwijamy ją w dłoni, na której nadal mamy rękawiczkę
- Czystą rękę ze zdjętą już rękawiczką wkładamy do wewnętrznej, pozbawionej zarazków strony drugiej rękawiczki
- Wywijamy drugą rękawiczkę na zewnątrz.
Drodzy Wychowankowie i Sympatycy sekcji sportowej!
W obecnym czasie, w którym dominuje praca siedząca (przed tabletem, komputerem, telewizorem itd.) bardzo istotne jest wykonywanie ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie oraz poprawią sprawność fizyczną. Należy dodać także, że niska aktywność ruchowa i siedzący tryb życia wpływa niekorzystnie na narząd ruchu, sprawność fizyczną, a także naszą odporność. Dlatego też, wykonywanie odpowiednich ćwiczeń jest tak istotne, ponieważ w utrzymaniu prawidłowej postawy niesłychanie ważna jest siła i napięcie mięśni.
Jeśli jest to możliwe to ćwiczcie codziennie przy otwartym oknie lub na balkonie, jak również na zewnątrz (oczywiście, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają).
Codzienna aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze ciało, ale także umysł.
Przypominamy także, że ćwiczenia, które wysyłamy są bardzo proste do wykonania, ale należy je modyfikować w zależności od potrzeb i możliwości ćwiczących. Apelujemy także o zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń, które należy dostosować do warunków domowych w jakich ćwiczymy.
Zachęcamy do ich codziennego wykonywania, a także zrobienia sobie przerywnika pomiędzy innymi zadaniami szkolnymi.
Sekcja pomocy w nauce zachęca:
Sekcja pomocy w nauce proponuje maturzystom zapoznać się na YouTube z transmisjami z matematyki. Webinary Pi-stacji proponuje nastepujace terminy :
-14 KWIETNIA
-21 KWIETNIA
-28 KWIETNIA
-30 KWIETNIA -godz. 19.00
https://www.youtube.com/channel/UCZDi5aTYgGoi1Snmq-uoDeA
Nie trzeba się rejestrować. Prowadzący rozwiążą najważniejsze typy zadań,wskażą miejsca, gdzie często popełniane są błędy.Życzymy powodzenia.
Kilka słów z biblioteki
Tegoroczną Wielkanoc większość ludzi spędzi w domu. Nie inaczej jest w Norwegii. Skandynawowie słyną z umiłowania literackich kryminałów, stamtąd też pochodzą mistrzowie gatunku.
Sytuacja ta sprzyja kultywowaniu tradycji, jaką jest Påskekrim. Polega ona na czytaniu i oglądaniu kryminałów w okresie świąt Wielkiej Nocy.
Historia Påskekrim sięga 1923 roku, kiedy w okresie przedświątecznym ukazał się kryminał Bergenstoget plyndret i natt (Pociąg z Bergen splądrowany w nocy). W sobotę przed Niedzielą Palmową w jednej z gazet ukazał się artykuł z identycznym tytułem i wzbudził zainteresowanie czytelników. Powieść odniosła sukces i zapoczątkowała wielkanocną tradycję czytania kryminałów.
Zachęcamy Was do czytania w tym wolniejszym czasie. W myśl tradycji norweskiej chodzi głównie o kryminały, ale ja proponuję czytać to, co sprawia Wam przyjemność.
Zaczytanej Wielkanocy!
Sekcja gospodarcza:
Konkurs na najsmaczniejszą zdrową sałatkę miał odbyć się w kwietniu. Organizatorem tego konkursu była sekcja gospodarcza. W związku z panującą pandemią koronawirusa, kulinarny konkurs nie odbędzie się w wyznaczonym terminie, ale opiekunowie sekcji proponują wykonanie w domu sałatki „dobrej na start”:
https://smaker.pl/przepisy-salatki/przepis-zdrowa-salatka-na-start,107386,kaa
W załączniku poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa. https://bursa3radom.nazwa.pl/wp-content/uploads/2020/04/konkurs-sałatka.pdf
Sekcja sportowa:
Drodzy wychowankowie, wiemy, jak ważny jest dla Was ruch. Nam również doskwierają zamknięte siłownie i martwi nas, że nie możecie korzystać z boiska. Żeby Wasze ciała się nie zastały, proponujemy Wam zestaw ćwiczeń, które możecie śmiało wykonywać w domu:
Opiekunowie biblioteki polecają
Aby umilić nam narodową kwarantannę, sieć Empik.com proponuje korzystanie ze swojej aplikacji całkowicie za darmo przez 60 dni. Do wyboru znajdziecie wiele e-booków oraz audiobooków. Wystarczy pobrać aplikację przez App Store lub Google Play, aby w pełni cieszyć się możliwością obcowania z książką, mimo zamkniętych bibliotek 🙂