Światowy Dzień Świadomości Autoagresji

Autoagresja to działanie, które często ma na celu zredukowanie napięcia emocjonalnego, bywa sposobem na wymierzenie sobie kary, ale jednocześnie stanowi wołanie o pomoc. Jednym z rodzajów autoagresji jest samookaleczanie (najczęściej nacinanie skóry, rzadziej poparzenia czy zadawanie sobie ciosów). W Polsce samouszkodzenia są w dalszym ciągu tematem tabu. Niezbędne są działania profilaktyczne, edukacja i umiejętne reagowanie. Na świecie częstość występowania problemu szacuje się na 4%-21%, a co najmniej 5% osób dokonujących samookaleczeń popełnia w końcu samobójstwo. Według polskich badań z 2013 roku samookalecza się 8% młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. 
Psycholodzy zwracają uwagę na fakt, że nie każde zachowanie autodestrukcyjne wywołane jest depresją, jednak jej obecność podnosi ryzyko wystepowania samookaleczeń. Nie bez powodu Dzień Świadomości Autoagresji występuje w kalendarzu świąt nietypowych w bliskim sąsiedztwie Dnia Walki z Depresją.

Poniżej przedstawiamy filmik dedykowany nastolatkom – jak pomóc osobie samookaleczającej się. Na kanale Tandem Psycholog znajdziecie również wiele wartościowych treści, przeznaczonych zarówno dla młodzieży, jak i rodziców nastolatków.

Rozmiar czcionki
Kontrast